Güncel

Yol Çalışması Sırasında Tarih Fışkırdı

Fatsa Belediyesi’ne bağlı ekipler, Kurtuluş Mahallesi’nde yol yapım çalışmalarını sürdürdüğü esnada, kepçe operatörü kazmayı vurduğu esnada alt kısımda beton bir tabaka fark etti. Yapılan araştırmada, beton zannedilen yapıların, yaklaşık 2..

Yol Çalışması Sırasında Tarih Fışkırdı

Fatsa Belediyesi’ne bağlı ekipler, Kurtuluş Mahallesi’nde yol yapım çalışmalarını sürdürdüğü esnada, kepçe operatörü kazmayı vurduğu esnada alt kısımda beton bir tabaka fark etti. Yapılan araştırmada, beton zannedilen yapıların, yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanan lahit mezarları olduğu anlaşıldı.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen yetkililer, ilk mezarı açtıklarında insan kemiği kalıntılarıyla, değerli ziynet eşyalarıyla ve çeşitli tarihi bulgularla karşılaştı. Ekipler, bölgeyi kontrol altına alırken sahaya giriş, çıkış yasaklandı.

Yetkililerin, bölgede yaptıkları çalışmaların ardından mezar içerisinde bulunan kemikler ve ziynet eşyaları, koruma altına alınırken, Fatsa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olay yerinde geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.

Öte yandan mezarların bulunduğu alanın yaklaşık 100 metre uzağında manastır olduğu, manastırın yıllar önce kendiliğinden yıkıldığı öğrenildi.

Mahalle Muhtarı Altan Güneş, “Burada önceden bir manastır olduğu söyleniyor. 800 metrelik bir alan, sit alanı olarak ayrılmış. Şu anda çıkan lahit mezarlar yol üzerinde. Belediye tarafından yürütülen çalışma esnada denk geliyor.  Yetkililer geldi, yarın ne çıkacağını tespit edecekler.” dedi. Muhtar Güneş, “Bizim gördüğümüz, kepçe tarafından kırılmış bir kral mezarı olduğu söyleniyor. Bakıra benzeyen cam eşyalar bulundu. Daha ne çıkacağını bilemiyoruz.” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL