Güncel

Wirtgen Group’tan Bir Vitrin Projesi Daha

Nijerya Federal Çalışma ve İskân Bakanlığı 2 şeritli A2 otoyolunun rehabilitasyonu ve yeniden yapılması için Julius Berger Nijerya Plc’nin (JBN) kontratını uzattı. Güzergâh ülkenin ortasındaki başkent Abuja’dan Nijerya’nın kuzeyindeki Kano’ya..

Wirtgen Group’tan Bir Vitrin Projesi Daha

Nijerya Federal Çalışma ve İskân Bakanlığı 2 şeritli A2 otoyolunun rehabilitasyonu ve yeniden yapılması için Julius Berger Nijerya Plc’nin (JBN) kontratını uzattı. Güzergâh ülkenin ortasındaki başkent Abuja’dan Nijerya’nın kuzeyindeki Kano’ya kadar uzanıyor. Proje bugüne kadar yapılan geçici rehabilitasyon yerine artık tüm şeritlerin ve emniyet şeritlerinin tamamen yeniden inşasını kapsıyor.

Abuja-Kaduna-Zaria-Kano-Road’un (AKR) yenilenmesi, kıtalararası yol yapım projeleri sistemi olan “Trans-Afrika Highways”in bir parçası. Amaç iyi kurulmuş ticaret yolları ağı sayesinde Afrika ekonomisini teşvik etmek. Örneğin, kuzeyin ekonomik olarak daha zayıf bölgeleri daha güçlü güney bölgeleri arasında iyi bağlantılar kurmak.

Afrika’nın en büyük ekonomisi Nijerya’nın altyapısının geliştirilmesinde çevre dostu teknolojilerin kullanımı giderek artıyor. Başından beri çevre dostu, soğuk geri dönüşüm; geleneksel yol yapım yöntemlerine alternatif olarak düşünüldü. Bu yöntemi önermesi JBN’nin sözleşme için tercih edilmesinde büyük rol oynadı. Proje 2023 yılının 2. çeyreğinde tamamlanacak. Özel yapıların tamamlanma tarihi Mayıs 2024 olarak öngörüldü. Program sıkışık fakat JBN zamandan tasarruf sağlayan “tesiste” soğuk geri dönüşüm sayesinde sökme işleminin planlandığı gibi gerçekleşeceği konusunda iyimser.

Uygulamaya göre soğuk geri dönüşüm işlemi, köpüklü bitümün mevcut inşaat malzemelerine soğuk geri dönüşümcü ile yerinde veya şantiyeye yakın bir yerde mobil soğuk geri dönüşüm karıştırma tesisi ile “tesisin içinde” karıştırılmasını içerir.

 

Uyumlu ekip çalışması: Kleemann darbeli kırıcı MOBIREX MR 110Z EVO2 kazınmış malzemeyi istenilen tanecik boyutuna getirir. KMA 220 paralel olarak kırılmış kazınmış malzemeyi yeni karışım olarak işler ve doğrudan kamyona yükler.

 

Seyyar şantiyeli bu dev projede yüklenici “tesisin içinde” yönteminin en iyi seçenek olacağına karar verdi. Yeni üretilen bitümlü karışım BSM (bitüm stabilize malzeme) olarak bilinir. Asfaltlama ve sonraki sıkıştırmadan sonra BSM uzun süreli dayanıklılık ve yüksek yük taşıma özellikleri ile bilinmektedir. Uzun vade açısından bakıldığında BSM’nin başka üstünlükleri de var: Karıştırılmış köpüklü bitüm soğuk geri dönüşüm katmanı içerisinde noktasal yapışmaya yol açar ve böylece çatlakların oluşmasına izin vermez. Kaplama yapısının bir bölümü olarak bu şekilde hazırlanan kalıcı tabakalar tabaka kalınlığını oldukça azaltarak veya tabaka sayısını eksilterek son asfalt kaplama için uygun bir temel oluşturur.

Julius Berger, bu yapı tarzına uzun vadede güveniyor ve bunda Nijerya yol yapımı için gerçek bir yenilik görüyor: Proje müdürü Benjamin Bott; “Soğuk geri dönüşüm, mevcut malzemenin en iyi şekilde, kaynak tasarrufu sağlayarak kullanımını mümkün kılar. Bizim ve müşterilerimiz için bu teknolojinin tam potansiyelinden yararlanmaya kendini adamış Nijerya’daki ilk inşaat şirketi olmamızın nedeni budur.” diye açıklıyor.

Tekerlekli yükleyiciler Wirtgen’den KMA 220’yi kırılmış malzeme ile besliyor. Çimento ve su ve ayrıca bitüm, tam olarak tarife göre eklenmelidir. Ardından çift şaftlı zorunlu mikserde karışım tamamen ısı beslemesi olmadan oluşur.

 

Proje Müdürü Benjamin Bott,  ‘‘proje başlangıcında toplam 45 makineden oluşan iki komple soğuk geri dönüşüm ve serim filosu sipariş edildi. Buna Wirtgen büyük kazıyıcılar, Wirtgen toprak stabilizatörleri, soğuk geri dönüşüm makineleri, Streumaster’dan serme araçları, mobil Kleemann darbeli kırıcılar, Wirtgen soğuk karışım tesisleri, Vögele asfalt finişerleri ve besleyicileri, Hamm silindirleri dahildi. Filo genişlemesi sırasında Nijerya’ya 30 makine daha gönderildi. Geçmişte makinelerin verimliliğine, dayanıklılığına kanaat getirmiştik.  Bunun en başında Nijerya’da aldığımız olağanüstü satış sonrası hizmeti var. Bu, yüksek makine kullanılabilirliğinin korunmasında baş rolü oynamakta. Mega projelerin sorunsuz yürümesini sağlamak için bu gereklidir.’’ ifadelerini kullandı.

Çalışma projenin genişletilmesinden sonra da olağanüstü düşük karbon ayak izi ile devam etti. Bu anlamda yöntemin yararları öncelikle malzeme işlemede muazzam enerji tasarrufu potansiyellerinde yatıyor. Temel malzemelerinin kurutulması veya ısıtılması gerekmediği için geleneksel iyileştirme tekniklerine nazaran ton başına 10-12 litre yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Aşınma tabakasının neredeyse tamamının geri dönüşümü inşaat malzemesinin kamyonla taşınma ihtiyacının % 90’a kadar azaltılmasına karşılık gelir. Aynı zamanda kaynakların %90’ı ve malzeme atığında ise %100’e varan oranda tasarruf sağlanabilir.

Bu, yakıt tüketiminde önemli bir azalmaya ve daha düşük CO2 emisyonu ile sonuçlanır. Soğuk geri dönüşüm yapı tarzı yol yenilemede her zamanki gibi en büyük maliyet etkeni olan bağlayıcı elemanlarda %50’ye varan tasarruf sağlar. Bu da yol rehabilitasyon projelerinde en büyük maliyet etkenidir. BSM’nin özel özellikleri sayesinde soğuk geri dönüşüm teknolojisi (Nijerya’daki Abuja-Kaduna-Zaria Yolu’nda olduğu gibi) yolların hizmet ömrü boyunca son derece düşük maliyetleri beraberinde getirmektedir.

Tekerlekli yükleyiciler Wirtgen’den KMA 220’yi kırılmış malzeme ile besliyor. Çimento ve su ve ayrıca bitüm, tam olarak tarife göre eklenmelidir. Ardından çift şaftlı zorunlu mikserde karışım tamamen ısı beslemesi olmadan oluşur.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL