Güncel

Otomotiv Sektöründe Ocak Ayı İhracat Tablosunda Neler Oldu?

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, 16 yıldır peş peşe ihracat şampiyonluğu ipini göğüsleyen otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 1,6 düştü. Yaşanan düşüşe rağmen Türkiye ihracatında yine..

Otomotiv Sektöründe Ocak Ayı İhracat Tablosunda Neler Oldu?

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, 16 yıldır peş peşe ihracat şampiyonluğu ipini göğüsleyen otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 1,6 düştü.

Yaşanan düşüşe rağmen Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 12,7 oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Yarı iletken çip krizi, ham madde tedarik problemleri ve artan maliyetler gibi sorunların gölgesinde girdiğimiz 2022 yılının ilk ayında en büyük ürün grubu yine tedarik endüstrisi oldu. Binek otomobillerde yüzde 21 düşüş, otobüs-minibüs-midibüs ihracatında ise yüzde 39 artış kaydettik. Ülke bazında ise Birleşik Krallık, ABD ve Mısır gibi ülkelere yüzde 40’lara varan oranlarda yüksek oranlı artışlar yaşandı. Fransa ve İtalya’ya ise çift haneli düşüş yaşadık” diye konuştu.

Ocak’ta binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya yüzde 66, İtalya’ya yüzde 53, İsveç’e yüzde 55, Belçika’ya yüzde 41 ihracat düşüşü görülürken Birleşik Krallık’a yüzde 53, Mısır’a yüzde 30, ABD’ye yüzde 259 ihracat artışı yaşandı.

Ülke bazında en fazla ihracat yapılan Almanya’ya Ocak’ta yüzde 1 artışla 325 milyon dolarlık ihracat kaydedildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL