Güncel

Kömürhan Köprüsü Türk Mühendislerinin, İşçilerinin Gururu

Malatya ve Elazığ’ı birbirine, Doğu ve Güneydoğu illerini batıya bölünmüş yol standardında bağlayan D-300 Devlet Yolu üzerinde, Fırat Nehri geçiş noktasında 660 metre uzunluğunda inşa edilen Kömürhan Köprüsü, 2 Ocak..

Kömürhan Köprüsü Türk Mühendislerinin, İşçilerinin Gururu

Malatya ve Elazığ’ı birbirine, Doğu ve Güneydoğu illerini batıya bölünmüş yol standardında bağlayan D-300 Devlet Yolu üzerinde, Fırat Nehri geçiş noktasında 660 metre uzunluğunda inşa edilen Kömürhan Köprüsü, 2 Ocak 2021’de hizmet vermeye başladı.

Araç trafiğine dört şeritli hizmet veren, ulaşım güvenliği en üst seviyedeki köprü, mühendislik harikası olarak dikkatleri üstüne topluyor.

Köprünün ve tünelin hizmete girmesiyle D-300 Devlet Yolu’nun ulaşım standardı arttı. Elazığ ve Malatya Havalimanları gibi ulusal, uluslararası bağlantıların parçası olan köprü ve tünel, iç, dış turizm akışına katkıda bulunarak bölgenin katma değerini yükseltti.

Mevcut mesafeyi 1 kilometre kısaltan proje ile zamandan 9,3 milyon, akaryakıttan 4,7 milyon lira olmak üzere yıllık 14 milyon lira tasarruf sağlandı.

Karakaya Baraj Gölü üzerinde Türk mühendisleri ve işçileri tarafından yerli ve milli imkanlarla yapılan ve hizmette 1 yılını dolduran Kömürhan Köprüsü ve Tüneli ile 14 milyon lira tasarruf sağlandı. ( İsmail Şen – Anadolu Ajansı )

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL