Güncel

Hamm VC Kırıcı Silindirler, Uzun Vadeli Çözümler Üretiyor

Steinmühle atık depolama alanı eski bir bazalt ocağında yer alıyor. Bazalt doğal olarak asbest içerdiğinden bu yer 1. sınıf inşaat atıkları için ideal bir depolama alanı. Asbest içeren ambalajlı atıklar..

Hamm VC Kırıcı Silindirler, Uzun Vadeli Çözümler Üretiyor

Steinmühle atık depolama alanı eski bir bazalt ocağında yer alıyor. Bazalt doğal olarak asbest içerdiğinden bu yer 1. sınıf inşaat atıkları için ideal bir depolama alanı. Asbest içeren ambalajlı atıklar 30 yılı aşkın bir süre buraya dökülüyor. Aynı şekilde sıkıştırılmış cam yünü de toz geçirmeyecek şekilde kaplanmakta, küpler halinde şekillendirilip atılmaktadır. Bu paketler 2 m yüksekliğe kadar tabakalar halinde yerleştirilmektedir. Bu tabakaların her birinin üzeri kirlenmemiş inşaat atık malzemeleri, kırık tuğlalar, beton kalıntıları ve yanmış atık külleriyle kaplıdır. 2020’nin sonundan bu yana, bu tabakalar Hamm’ın H 25i VC kırıcı silindiri ile sıkıştırılmaktadır. Operatörleri korumak için makine özel koruyucu havalandırma ile donatılmıştır.

Kırıcı alt yapı silindiri malzemeyi tek bir işlemle kırıp sıkıştırır. Karma atık  sahasının yöneticisi Peter Förster “Buraya teslim edilen atıklar, statik ağırlık  ve titreşim kuvvetinin bileşimi kullanılarak kolayca sıkıştırılabilir. Bu, farklı parçacık ebatlarında çeşitlilik yaratır.” diyor. Kendisi, çeşitli makineler ve çözümlerle yapılan kapsamlı testlerden sonra, Hamm silindirinin lehine karar  vermiştir: “Mümkün olduğunca az boşluk kalacak şekilde sıkıştırmak istiyoruz, çünkü depolama alanı kapasitesi gitgide daha değerli hale gelmekte. Bize göre VC  kavramı bu iş için en verimli çözümdür.”

H 25i VC’nin yüksek ağırlığı ve titreşimli tamburu sayesinde, her bir keski altında 50 t’ye kadar noktasal yükler elde edilir. Bu yük mineral atıkların anında kırılmasını sağlar.

 

Atıkların H 25i VC ile sıkıştırılması atık alanında başlangıçta planlanandan daha fazla malzeme depolanmasına olanak verir. “Önceden vibrasyonsuz bir çöp sıkıştırma silindiri kullanıyorduk. VC kırıcı silindirle artık atık alanında 1,3 t/m³ atık yoğunluğunu başarıyla elde edebiliyoruz. Förster ‘‘Bu, kârlılığı arttırarak atık depolama alanını daha uzun süre kullanmamızı sağlıyor.’’ diyor. Sıkıştırma süreci de ekip için önemliydi: “Sadece birkaç geçişle kırılan malzemelerin optimum şekilde birbirine geçmesini sağlayabiliyoruz. Vibrasyon burada başlıca bir üstünlüktür. Sadece statik sıkıştırma ile istenilen sıkıştırma seviyesini elde edemeyiz.” Atık depolama alanında atık depolamak için verimli bir süreç oluşturuldu. Aynı sınıftaki diğer atıklarla birlikte inşaat atıkları kirletilmiş her malzeme tabakasının üzerine yaklaşık 30 cm yükseklikte yayılır. VC kırıcı silindirle kırma ve sıkıştırma işlemlerinden iki çalışan sorumludur. Her ikisi de VC kırıcı silindiri diğer makinelerle dönüşümlü olarak kullanırlar. Her ikisi de iyi bir çevre görüşü sağladığından ve kullanımı kolay olduğundan Hamm silindirinin kabininde çalışmayı seviyorlar. Operatör Markus Döberl bunu şöyle özetliyor: “Bu silindiri kullanmaktan daha kolay bir şey yok.”

 

H 25i VC’nin kabini, havada bulunan zararlı maddelerin girişini önlemek için koruyucu havalandırma ile donatıldı.

 

Makine bileşenleri, kayaları kırarken normal sıkıştırmaya nazaran çok daha kapsamlı kullanıldıkları için Hamm VC kırıcı silindirleri ağır hizmet tipi makinalar olarak tasarlamıştır. Bundan başka 3 noktadan şasi mafsalı, alt gövde, ön şasi ve  tahrikli tambur süspansiyonu, normal altyapı silindirlerine kıyasla güçlendirilmiştir. Bunun yan sıra tüm VC kırıcı silindirler özellikle çok sağlam EM (Hafriyat) tipi lastiklerle çalışırlar ve operatörler ekstra yüksek sırtlıklı koltuktan yararlanır. VC altyapı silindiri aynı zamanda standart olarak Hammtronic makine kumandası ve Hamm Sıkıştırma Ölçer HCM (Hamm Compaction Meter) ile donatılmıştır. Güçlendirilmiş olan bu tasarıma rağmen yakıt tüketimi (Steinmühle atık alanında yaklaşık 20 lt./saat) düşük kalmıştır.

 

Soldan sağa Tirschenreuth bölgesi çöp sahası ekibi: Andreas Meyer (çevre mühendisi), Robert Schaumberger (silindir sürücüsü), Markus Döberl (silindirdeki silindir sürücüsü), Peter Förster (atık depolama sahası müdürü)

Peter Förster, Hamm’ın VC kırıcı silindirini seçme kararının gelecek on yıl göz önünde bulundurularak verildiğini, ” 1.sınıf katı atıkların artmasının beklendiğini, atık depolama sahasının önümüzdeki 30 ila 40 yıl boyunca işletileceğini” açıklıyor. Bu süre zarfında, depolanacak atıkların türü değişecektir. Hali hazırda yenilen birçok binadan çıkan asbest içerikli inşaat atıklarının çoğu bir noktada bitecek ve hacim oldukça azalacaktır. Öte yandan, katran içeren asfalt molozları halinde yol yapım atıkları ortaya çıkacaktır. Bu malzeme aynı zamanda 1. sınıf mineral atıklar sınıfındadır ve aynı şekilde VC kırıcı silindir kullanılarak kolayca parçalanabilir.

Özellikle altyapı silindiri gelecek birkaç on yılın yatırımı olduğundan, ekip düşük aşınma ve kolay bakıma öncelik vermiştir. Silindir operatörü Robert Schaumberger şöyle düşünüyor: ” Kesici uç değiştirmek gerçekten çok kolay”. Bu aynı zamanda bakım için de geçerli. Peter Förster, “Bu  bakımdan da Hamm’ın VC kırıcı silindirin, atık alanımız için sağlam ve verimli bir çözüm olduğu kanıtlandı” diyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL