Güncel

Formula 1’in Efsanevî Pisti Silverstone, Wirtgen ile Yenilendi

Wirtgen, Vögele, Hamm ve Benninghoven plentleri, makineleri ve sistemleri Silverstone Pisti’ni yeniledi. İngiltere’deki Silverstone Pisti Formula 1 yarışlarının efsanevî pistlerinden biri. Yarış tarihinde önemli bir konuma sahip pistin başarılı şekilde..

Formula 1’in Efsanevî Pisti Silverstone, Wirtgen ile Yenilendi

Wirtgen, Vögele, Hamm ve Benninghoven plentleri, makineleri ve sistemleri Silverstone Pisti’ni yeniledi.

İngiltere’deki Silverstone Pisti Formula 1 yarışlarının efsanevî pistlerinden biri. Yarış tarihinde önemli bir konuma sahip pistin başarılı şekilde nasıl yenileneceğini yüklenici inşaat şirketi Tarmac, yarış pistlerinde uzman mühendislik ofisi Studio Dromo ve Wirtgen Group  iş makineleri ve tesisleri ile gösterdi.

Wirtgen soğuk asfalt kazıma makineleri, kazıma derinliğine yönelik bilgileri lazer alıcılar ile “total station”dan aldılar ve yüzeyle yeni profil arasındaki farkı nokta nokta tespit ettiler.

 

Yüzey yenileme projesi olağandışı işlemleri gerektiriyordu. İşletmeci asfalt paketinin sadece kazınması ve yenilenmesi için değil; aynı zamanda yolun profilini yeniden çıkarmak için kullandı. Mühendisler üç boyutlu tasarımla suda kızaklama tehlikesi oluşturacak yerleri ve bozuklukları belirlediler. Planlamacılar bu verilerle yarış pistinin tasarımını optimize ettiler ve 3D GPS sayısal kumanda sistemleri sayesinde Wirtgen soğuk kazıma makineleri mevcut döşemeyi kaldırdığı için kesin hassasiyet sağladılar. Vögele finişerleri ve Hamm silindirleri pisti iki Benninghoven asfalt plentinden gelen özel asfalt karışımıyla yeniden kapladı.

Tümsekleri gidermek, suda kızaklamayı önlemek, viraj eğimini değiştirmek Silverstone’daki yarış pistini yeniden profillendirmenin en önemli sebepleriydi. Yenileme çalışmaları Studio Dromo’dan İtalyan yarış pisti uzmanlarının ve yüklenici İngiliz Tarmac inşaat şirketinin üç boyutlu tasarımlar ortaya koymasıyla başladı. Uzmanlar burada zayıf noktaları tanımlıyor, bunları optimize ediyorlardı.

Güzergâh işletmecisinin kabulünden sonra birden fazla “total station” sayısal planlama verilerini doğrudan Wirtgen soğuk asfalt kazıma makinelerine ilettiler. Bunun avantajı zamandan tasarruf etmek, en yüksek hassasiyeti sağlamak, en kaliteli kazıma sonuçlarını garantilemekti. Çünkü bölgedeki birkaç milimetrelik toleranslar, özellikle yarış pistlerinin yapımında belirleyicidir. Bunun hakkını vermek için Wirtgen’in soğuk asfalt kazıma makineleri akıllı bir yardımcıya güvendi: LEVEL PRO ACTIVE.

Üç boyutlu soğuk asfalt kazıma makineleri: W 210 FI büyük soğuk asfalt kazıma makineleri, yeniden profillendirilen güzergâh için temel oluşturdu.

 

LEVEL PRO ACTIVE yüksek hassasiyetin temelini oluşturur.

Yenilikçi kumanda panellerine sahip seviyeleme sistemi sezgisel olarak ayarlanabilir. Makinenin önemli işlevleri doğrudan birbirleri ile bağlantılı olduğundan tamamen makine kumandasına entegre edilmiştir ve yüksek derecede otomasyon imkânı sunmaktadır.

Ayrıca LEVEL PRO ACTIVE 3D seti birleşik olarak mevcut üreticilerin üç boyutlu sistemlerine uyumludur, uygulamada denenmiş bir ara yüz sunar. Aynı şekilde Silverstone Pisti’nde Wirtgen soğuk asfalt kazıma makineleri arazi modelinin planlama verilerini lazer alıcı üzerinden almış ve kendi başına uygulamıştır.

Tarmac Bölge Teknik Müdürü Tim Smith yaptığı açıklamada, “13 metre üzerinde ölçülen sadece ± 2 mm’lik izin verilen sapma toleransında mükemmel bir sonuç elde etmek için en yeni ve lider teknolojiyi kullanmamız gerekiyordu.” dedi.

Vögele makineleri yeni aşınma tabakasını sererken… SUPER 1800-3i tipi finişerler, üç boyutlu verileri tam otomatik uyguluyor. Malzeme aktarımını ise besleyiciler sağlıyor.

 

Wirtgen W 210 Fi soğuk asfalt kazıma makineleri her zamanki gibi rutin şekilde çalıştı.

Yeni nesil büyük soğuk asfalt kazıma makinelerinin geliştirilmesi sırasında Wirtgen, operatörleri de düşündü. Makineleri 3D işlemler için hazırlamak artık çok kolaydı. Mühendisler, makinelerin güneşliğindeki sensör sistemleri için montajları önemli ölçüde basitleştirdi. Bu yeni sistem, projede kullanılan iki Wirtgen W 210 Fi büyük soğuk asfalt kazıma makinesinin operatörlerinin iyi bir iş çıkarmasını çok daha kolay hâle getirdi. Pistin tamamında ortalama kazıma derinliği 7 cm olmasına rağmen uygulamada pistin hemen hemen her noktasında önemli ölçüde değişikler oldu. Kazıma tamamlandığında son derece deneyimli Tarmac ekibinin yarış pistinden 87.000 m² asfaltı kaldırması sadece dört gün sürmüştü.

Hamm silindirlerin yüksek teknoloji sistemi, sıkıştırma sırasında kullanıcıları destekliyor. WITOS HCQ. Hamm tarafından geliştirilen sistem, asfalt sıkıştırma sonuçlarının kapsamlı, gerçek zamanlı ölçümünü belgelendiriyor.

 

Benninghoven asfalt plentleri yüksek teknoloji asfalt üretiyor.

Silverstone’daki inşaat projesi sırasında asfalt konusu başlı başına bir bilimdi. Tarmac, kırma taşta bulunan ince parçaların büyük bir kısmını yıkayarak temizledi. Temizlenen taş daha sonra Tarmac’ın Elstow ve Harper Lane sahalarındaki iki Benninghoven asfalt plenti tarafından üretilen yeni karışım için kullanıldı. Özel bitüm ve yüksek teknoloji katkı maddeleri içeren zorlu reçetelere rağmen, tesisler sıkı bir şekilde denetlenen Formula 1 kalite standartlarına uymayı başardı. Sonuç, uzun vadede sert frenlemeye ve aşırı yanal kuvvetlere dayanacak şekilde tasarlanmış, son derece sağlam bir asfalt yüzeydi. Bu sayede yeni tümsek oluşum riski de önemli ölçüde azaltıldı. Asfalt üretimine ilâveten şantiye lojistiği de zorluydu. Güzergâha saatte 360 ton asfalt taşınması gerekiyordu.

Vögele finişerleri Formula 1 kalitesinde asfaltı garanti ediyorlar

Yeni asfalt tabakalarını serme görevi Vögele makinelerinin ekiplerine verildi. Üç SUPER 1800-3i finişer MT 3000-2i Offset tipi üç besleyici ile çalıştı. Burada mobil besleyiciler, kamyonlardan finişerlere malzeme transfer ihtiyacını ortadan kaldırarak gerekli asfaltlama performansını ve kalitesini güvence altına almada belirleyici bir rol  oynadı. Mobil besleyici operatörleri malzemeyi taşıyıp kamyon sürücüleriyle irtibat kurarken finişer operatörleri sadece asfaltlama işlemine odaklandı.

Finişerlerin kademeli konuşlandırılmasıyla asfalt kalitesine daha fazla katkı sağlandı. Sağ ve sol şeritteki iki SUPER 1800 3i finişer, orta şeritteki finişerin arkasında hafifçe aşamalı bir konumda ilerledi. Üç finişer, pist boyunca sürekli ve kesintisiz bir yüzey oluşturmak için asfaltlama işlemi sırasında ‘sıcağı sıcağına’ çalışmıştır. Asfalt yüzeyinin diğer açılardan mükemmelliğine önem verildi. Örneğin, Tarmac asfaltlamanın doğru sıcaklık sınırları içinde yapılıp yapılmadığına dair sürekli kontrol sağladı, belgelendirdi. Bunu sağlamak için, üç finişer de Vögele’nin temassız sıcaklık ölçüm sistemi RoadScan ile donatılmıştı.

3 cm kalınlığındaki binder ve 4 cm kalınlığındaki aşınma tabakalarının son sıkıştırılmasında Hamm’ın teknolojileri önemli rol oynadı. WITOS HCQ sayesinde HD+ ve DV+ serisi tandem silindirler akıllı sıkıştırma yapabildi. “HCQ”-“Hamm Compaction Quality” sıkıştırma süreçlerinin ölçümü, izlenmesi, dokümantasyonu ve kumandası için birçok ürünü birleştiren akıllı bir sıkıştırma sistemi anlamına gelmektedir. Sistem, sıkıştırma işlemlerini gerçek zamanlı olarak izlemekte ve silindirin operatör kabinindeki ekranda görüntülemektedir.

Böylece WITOS HCQ sıkıştırma sürecinin verimini arttırmakta ve ortaya kusursuz bir yüzey çıkmaktadır. Silverstone Pisti yenileme projesinde Tarmac, talep edilen pürüzlülüğe ve International Roughness Index (IRI) tarafından ölçülen 0,28 yol tutuş seviyesine tamamen uymayı başarmıştır.

360 ton/saat asfalt: Üç besleyicili üç Vögele finişeri büyük iş başardı.

 

Wirtgen Group ile iş birliği

Formula 1 şantiyesi, Tarmac gibi deneyimli bir inşaat şirketi için de büyük bir zorluktu. Tarmac CI Müdürü Matt Fields, “İnşaat projesini yoğun bir şekilde planladık. Her şeyin yerine uyması için Büyük Britanya’daki Wirtgen Group’tan meslektaşlarımızla kazıma makinelerinin asfalt plentlerinin, finişerlerin ve silindirlerin kullanımını ayrıntılı olarak görüştük.” dedi.

Büyük Britanya’daki Wirtgen Group Şubesi Operasyon Müdürü Richard Allsopp, “Silverstone’da hiçbir şeyi şansa bırakmadık. Beklenmedik pit stoplarını önlemesi gereken teknisyenlerden oluşan kendi servis ekibimiz dahil, kendimizi, tıpkı bir yarış ekibi gibi görevimize hazırladık ve bunda başarılı olduk.” ifadelerini kullandı.

Silverstone’daki yüzey yenileme projesi, planlanan Formula 1 yarışı için zamanında tamamlandı. Sonuçtan memnun olanlar sadece organizatörler ve FIA ​​yetkilileri değildi. Lewis Hamilton sıralama turlarında yeni bir tur rekoruna imza atarken Max Verstappen yarışta bir rekor daha kırdı.

Rakamlarla Silverstone Yarış Pisti

Aşağıdaki veriler, Büyük Britanya Formula 1 Grand Prix’si için geçerlidir:

Uzunluk: 5.891 metre
Tur: 52
Mesafe: 306,198 km
Ortalama hız: 231 km/saat
Azami hız (DRS olmadan): 310 km/saat
Tam yük payı: Yüzde 67
Sürüş yönü: Saat yönünde
Sola viraj sayısı: 8
Sağa viraj sayısı: 10
En hızlı tur: 1:24,303 (Lewis Hamilton, Mercedes-AMG Petronas Formula One Team, 2020, sıralama turu) 1:27,097 (Max Verstappen, Red Bull Racing, 2020, yarış)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL