Genel Teknoloji

Akıllı Sıkıştırma Sistemleri

Hayatımızda vazgeçilmez hâle gelen, son teknoloji ürünü ”akıllı sistemler” birçok alanda insanlığın hizmetine sunuluyor. İnşaat sektörüne de entegre olan yenilikler sayesinde kullanıcıların maliyetleri azaltması ve daha kaliteli imalatlar yapması hedefleniyor…

Akıllı Sıkıştırma Sistemleri

Hayatımızda vazgeçilmez hâle gelen, son teknoloji ürünü ”akıllı sistemler” birçok alanda insanlığın hizmetine sunuluyor. İnşaat sektörüne de entegre olan yenilikler sayesinde kullanıcıların maliyetleri azaltması ve daha kaliteli imalatlar yapması hedefleniyor.

 

Yol yapımında sıkıştırma, kaplamanın ve yol yüzeyi yapımının en kritik süreçlerinden biri kabul ediliyor. Malzemenin serimine göre süreç, çok daha az maliyetli gözükse de proje sonundaki etkileri geri çevrilemez oluyor. Son zamanlarda geliştirilen makinalar, yenilikçi teknolojiler, bu zorlu aplikasyonda emekçi asfalt ekiplerinin ve müteahhitlerin işini kolaylaştırmaya başladı. Hayatımızın vazgeçilmezi hâline gelen sistemler arasında “akıllı sıkıştırma teknolojisi” de bulunuyor. GPS tabanlı haritalama, pas sayısı gösterimi, sensörlerle birleştirilmiş ölçüm sistemleri, sıcaklık kontrolü gibi donanımlara sahip bu makinaların yaptığı işler “akıllı sıkıştırma” olarak tanımlanıyor.

Yolda daha uzun ömürlü performans sağlama adına temel ve asfalt tabakalarında yüksek kaliteli, iyi sıkışmış bir yapı elde etmek gerekir.

Sıkıştırma ise en basit ifadeyle, bir şeyin daha yoğun hâle gelmesi için üzerine kuvvet uygulanmasıdır.

Akıllı sıkıştırma yapabilen bu makinelerin kullanımı dokümanlar, ölçüm ve kontrol sistemlerini birleştirerek sürecin gerçek zamanlı izlenmesinde, sıkıştırma işlemlerinin periyodik ayarlanmasında yardımcı oluyor. Ayrıca “akıllı sistemler” renk kodu grafiklerinin kaydını sürekli tutarak kullanıcıya, silindirin projedeki gerçek konumunu, malzeme sertliğini, silindirin pas sayısı ile ilgili detaylı bilgileri verebiliyor.

Rekabetin günbegün arttığı sektörde, önde gelen markaların tercih ettiği donanımları 5’e ayırabiliriz: Hassas konum haritalama, Geçiş/pas sayısı takibi ,Sıkıştırma Kontrolü Sıcaklık Haritalama, Kalite güvenilirliği ve kalite kontrol dokümanları (QA & QC belgeleri)

Hassas Konum Haritalama

Hassas Haritalama, silindirleri daha verimli hâle getirmek için uydu verilerini kullanır.

İlk olarak silindirin konumu Küresel Konumlandırma Uyduları (GPS) aracılığıyla belirlenir ve GPS anteni genellikle silindir kabininin üstüne monte edilir.

GPS daha sonra operatörlerin verimli pas modeli üzerinde çalışarak üretkenliği artırmasına olanak tanıyan Hassas Haritalama özelliğini etkinleştirir.

Operatörün sahada çizdiği desen, rotası 2D veya 3D olarak sıkıştırma kontrol
sistemleri kullanılarak izlenilebilir.

Bu sistemler için kontrol kutusu, hem gündüz hem gece serim süreçleri için ayarlanabilir, ışık ayarlarına sahip grafik ekranlarla birlikte gelir.

(Konumuza önümüzdeki yazımızda devam edeceğiz.)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL